SZKOLNY REGULAMIN REKRUTACJI
do klas pierwszych Zespołu Szkól Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach
w roku szkolnym 2020/2021
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm. – dalej ustawa Prawo Oświatowe – rozdział 6.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1737.
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. (§ 11b ust. 2) w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).
- ZARZĄDZENIE NR 8/20 MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY z dnia 27 lutego 2020 r. w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2020/2021 w województwie małopolskim, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły oraz określenia miejsc uznanych za wysokie w tych zawodach.
- Statut Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach.
§ 1
Regulamin określa warunki i tryb przyjmowania uczniów do klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach (Technikum nr 3, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 3) w roku szkolnym 2020/2021.
Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach przedstawia propozycję organowi prowadzącemu ilość rekrutowanych oddziałów w każdym roku szkolnym kształconych w szkole zawodów i po ich zatwierdzeniu podaje kandydatom do wiadomości kryteria i warunki rekrutacji.
W celu przeprowadzenia rekrutacji Dyrektor ZSE im. Jana Pawła II w Gorlicach powołuje Szkolną Komisję Rekrutacyjną, wyznacza jej przewodniczącego i określa zadania członków komisji.
Komisja rekrutacyjna sporządza protokoły postępowania rekrutacyjnego (zgodnie z Rozp. MEN z dnia 21 sierpnia 2019 r.).
§ 2
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych prowadzona jest z wykorzystaniem systemu naboru elektronicznego firmy VULCAN:
https://malopolska.edu.com.pl/
Kandydaci dokonują rejestracji elektronicznej do trzech szkół. W obrębie jednej szkoły mają możliwość wyboru dowolnej liczby oddziałów zgodnie z listą preferencji.
§ 3
Rekrutacja na rok szkolny 2020/2021 jest przeprowadzana do klas pierwszych Technikum
Nr 3 i Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 3, dla uczniów kończących szkoły podstawowe (Technikum 5-letnie, Szkoła Branżowa 3-letnia) w zawodach:
- technik ekonomista - z rozszerzonym przedmiotem: matematyka
Na punkty przeliczane są oceny z przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- język obcy - najwyższa ocena
- informatyka
- technik rachunkowości - z rozszerzonym przedmiotem: matematyka
Na punkty przeliczane są oceny z przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- język obcy - najwyższa ocena
- informatyka
- technik handlowiec - z rozszerzonym przedmiotem: język angielski.
Na punkty przeliczane są oceny z przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- język obcy - najwyższa ocena
- informatyka
- technik spedytor - z rozszerzonym przedmiotem: język angielski.
Na punkty przeliczane są oceny z przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- język angielski
- informatyka
- technik hotelarstwa - z rozszerzonym przedmiotem: geografia.
Na punkty przeliczane są oceny z przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- język obcy - najwyższa ocena
- informatyka
- technik organizacji turystyki - z rozszerzonym przedmiotem: geografia.
Na punkty przeliczane są oceny z przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- język obcy - najwyższa ocena
- informatyka
- sprzedawca (Branżowa Szkoła I stopnia Nr 3)
Na punkty przeliczane są oceny z przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- język obcy - najwyższa ocena
- informatyka
- magazynier logistyk (Branżowa Szkoła I stopnia Nr 3)
Na punkty przeliczane są oceny z przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- język obcy - najwyższa ocena
- informatyka
- 4
O przyjęciu do klas pierwszych w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach decyduje łączna liczba punktów uzyskanych:
- z przeliczenia na punkty wyników egzaminu ósmoklasisty, o którym mowa w art. 134 ust. 2 pkt 1, art. 137 ust. 6 pkt 1, art. 140 ust. 3 pkt 1 i art. 143 ust. 3 pkt 1 ustawy – Prawo oświatowe:
- wynik przedstawiony w procentach z:
- języka polskiego – mnoży się przez 0,35,
- matematyki – mnoży się przez 0,35;
- wynik przedstawiony w procentach z:
- wynik przedstawiony w procentach z:
- języka obcego nowożytnego – mnoży się przez 0,3.
- z przeliczenia na punkty ocen z zajęć edukacyjnych, o których mowa w art. 134 ust. 2 pkt 2, art. 135 ust. 4 pkt 1, art. 137 ust. 6 pkt 2, art. 139 ust. 2 pkt 2, art. 140 ust. 3 pkt 3 i art. 143 ust. 3 pkt 2 ustawy – Prawo oświatowe, wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, za oceny wyrażone w stopniu:
- celującym - przyznaje się po 18 punktów;
- bardzo dobrym - przyznaje się po 17 punktów;
- dobrym - przyznaje się po 14 punktów;
- dostatecznym - przyznaje się po 8 punktów;
- dopuszczającym - przyznaje się po 2 punkty;
- Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem, przyznaje się 7 punktów;
- z przeliczania na punkty kryterium za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu przyznaje się 3 punkty.
- Szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej – maksymalnie do uzyskania za wszystkie osiągnięcia 18 punków.
Punkty przyznawane są za:
- uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
- tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
- tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
- tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów
- uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu międzynarodowym lub ogólnopolskim albo turniejem o zasięgu ogólnopolskim
- tytułu finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 10 punktów,
- tytułu laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 4 punkty,
- tytułu finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 3 punkty.
- uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty
- dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
- dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
- dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,
- tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 7 punktów,
- tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,
- tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 3 punkty.
- uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły
- międzynarodowym – przyznaje się 4 punkty,
- krajowym – przyznaje się 3 punkty,
- wojewódzkim – przyznaje się 2 punkty,
- powiatowym – przyznaje się 1 punkt.
Miejsca uznane za wysokie w zawodach wiedzy artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły określa Małopolski Kurator Oświaty.
Punkty są przyznawane za osiągnięcia za zawody wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły zgodnie z wykazem przedstawionym w decyzji Małopolskiego Kuratora Oświaty.
W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia w tych zawodach, z tym, że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów.
Laureaci konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim organizowanego przez kuratora oświaty oraz laureaci lub finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej organizowanej przez podmioty wskazane w wykazie Ministerstwa Edukacji Narodowej są przyjmowani do szkoły w pierwszej kolejności.
Laureaci lub finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureaci konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, są przyjmowani w pierwszej kolejności do klasy pierwszej, jeśli posiadają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach może uzyskać maksymalnie 200 punktów.
Kandydatom do szkół ponadpodstawowych zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na podstawie art. 44zw ust. 2 i art. 44zz ust. 2 ustawy, przelicza się na punkty oceny z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów, o których mowa w art. 44zu ust. 3 pkt 4 ustawy o systemie oświaty, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej zgodnie z Rozp. MEN z 21 sierpnia 2019 r. § 8.
§ 5
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego na drugim etapie przyjmuje się kandydatów z problemami zdrowotnymi ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego na trzecim etapie postępowania rekrutacyjnego uwzględnia się łącznie następujące kryteria o jednakowej wartości:
- wielodzietność rodziny kandydata;
- niepełnosprawność kandydata;
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
- objęcie kandydata pieczą zastępczą
§ 6
Kandydaci szkół podstawowych nieobjętych elektronicznym systemem rekrutacji wprowadzają informacje do Centralnej Bazy Danych w sekretariacie ZSE Gorlice (o ile jest to szkoła pierwszego wyboru).
Informacje o ewentualnych zmianach wprowadza kandydat za pośrednictwem szkoły pierwszego wyboru.
Dokumentami potwierdzającymi wolę podjęcia nauki w wybranej szkole ponadpodstawowej, do której się zakwalifikował kandydat są: oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Warunkiem koniecznym, uprawniającym do podlegania procedurze rekrutacyjnej do klasy pierwszej Technikum nr 3 Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach jest zgromadzenie co najmniej 65 pkt. Do Branżowej Szkoły I stopnia Nr 3 Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach próg punktowy nie obowiązuje.
§ 7
Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym oraz terminy składania dokumentów:
§ 8
Kandydaci do przyjęcia do Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach dostarczają:
- wniosek o przyjęcie do szkoły (wydrukowany z systemu),
- oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej,
- oryginał zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty,
- kartę informacyjną (wydana przez szkołę podstawową),
- 2 fotografie (opisane na odwrocie imieniem, nazwiskiem oraz datą urodzenia),
- orzeczenie kwalifikacyjne publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w tym publicznej poradni specjalistycznej - w przypadku kandydatów z wadami słuchu, wzroku, narządów ruchu i innymi schorzeniami,
- zaświadczenie (a) o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty konkursów,
- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie/ wydane przez lekarza medycyny pracy/- skierowanie do lekarza medycyny pracy wydaje szkoła, do której uczeń jest zakwalifikowany.
§ 9
Tryb odwoławczy
- W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych
i kandydatów nieprzyjętych, rodzice/prawni opiekunowie mogą wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzanie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka. - Komisja rekrutacyjna sporządza uzasadnienie w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodziców/prawnych opiekunów.
- W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzice/prawni opiekunowie mogą wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.
- Dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od jego otrzymania.
- Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
§ 10
- Administratorem Danych jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach, 38-300 Gorlice, ul. Ariańska 3, tel. 18 352 68 14, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
- Inspektorem Ochrony Danych jest Dorota Myszkowska-Janik; e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 533 369 636.
- Informacje dot. RODO w tym klauzula informacyjna znajdują się na stronie: https://bip.malopolska.pl/zseijpiwgorlicach,m,316855,rodo.html