Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach - ZSE Gorlice - Ogólnopolski Konkurs Literacki OBRAZ A SŁOWO

WAŻNE:

Kategoria: /

Zuzanna Deć – uczennica klasy IIIcT5 została laureatką prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego” organizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Na konkurs nadesłano 220 prac z całej Polski. Jury, w skład którego weszły Iwona Mohl – dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, dr hab. Anna Gomóła – prof. Uniwersytetu Śląskiego i Anna Rak – kierownik Działu Edukacji MGB, podkreśliło wyjątkowo wysoki poziom tegorocznej edycji, a uczennicy ZSE przyznało II nagrodę.

Praca „Dwa spojrzenia” będąca połączeniem eseju, opowiadania i opisu obrazu „Obieranie ziemniaków” Włodzimierza Tetmajera powstała pod kierunkiem mgr Moniki Przybyło i znalazła się w publikacji pokonkursowej, dostępnej tutaj:

https://muzeum.bytom.pl/?p=25370

„Książeczka pokonkursowa jest dowodem na to, że sztuka może inspirować młodych ludzi i może zaskoczyć nas, dorosłych, często zamykających się w sprawdzonych formułach i interpretacjach” – powiedziała Anna Rak, pomysłodawczyni konkursu, która wyraziła następującą opinię o pracy uczennicy ZSE:

„Dwa spojrzenia” to kolejna praca Zuzanny Deć nadesłana na konkurs „Obraz a słowo”. Po zeszłorocznym opowiadaniu, którego lekkość do dziś mam w pamięci, tym razem Autorka daje nam się poznać z zupełnie innej strony. Jej esej połączony z opowiadaniem to najbardziej pełna i rzetelna analiza naukowa nadesłana na konkurs, choć niepozbawiona również indywidualnego, subiektywnego spojrzenia. Ze zgromadzonych, bardzo różnorodnych materiałów Zuzanna konstruuje własną wypowiedź, wzorcowo odsyłając nas do źródeł inspiracji i uczciwie zaznaczając wszystkie cytaty. Co ciekawe, analiza ta, połączona płynnie ze scenką rodzajową, staje się punktem wyjścia do wypowiedzi krytycznej rewidującej rolę kobiety w społeczeństwie.

Zobacz również tutaj: https://www.halogorlice.info/wiadomosci/27651,nagroda-dla-zuzanny-drugi-rok-z-rzedu

i tutaj: https://www.powiatgorlicki.pl/aktualnosci/2821-dwa-spojrzenia-zuzanny-dec

 

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą jakość przekazu informacji.