Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach - ZSE Gorlice - Reprezentujemy powiat gorlicki w projekcie #MłodziMałopolanie.EU

WAŻNE:

Kategoria: /

Ekonomik -  jako jedna z 18 szkół w Małopolsce - uczestniczy w projekcie “#MłodziMałopolanie.EU”

Projekt #MłodziMalopolanie.EU to wzorowy przykład innowacyjnego podejścia do tematu Funduszy Europejskich, którego nie ma w innych województwach. Z całej Małopolski zostało wybranych 18 szkół ponadpodstawowych z różnych powiatów.  Naszą szkołę reprezentują Wiktoria Pyznar, Wiktoria Kosińska i Piotr Tomalski.

 

Podczas 5 konsultacji (na platformie  TEAMS) dotyczących postrzegania Funduszy Europejskich w Małopolsce, efektów ich wdrażania, a przede wszystkim oczekiwań młodzieży wobec proponowanych obszarów wsparcia zostały wypracowane wnioski przydatne do nowego programu wykorzystania funduszy europejskich w najbliższych latach.

Pan Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, pomysłodawca projektu, na pierwszym spotkaniu z uczestnikami projektu podkreślił wagę współpracy z młodzieżą, nazywając uczestników  ambasadorami Funduszy Europejskich.

Uczestnicy w czasie spotkań mieli możliwość wysłuchania wykładów i obejrzenia prezentacji przybliżającym tematykę funduszy europejskich takich jak:

 1. "Komisja Europejska a prawa podstawowe i wartości europejskie" / dr Michał Rynkowski (Komisja Europejska);
 2. "Fundusze Europejskie w Małopolsce" / Monika Biel – Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krakowie
 3. "Małopolska bardziej przyjazna dla środowiska" / Dawid Przepiórka – Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krakowie.
 4. "Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Małopolska Przyszłości"/ Monika Biel – Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krakowie

Spotkali się także  z przedstawicielami Komisji Europejskiej "Europejski Zielony Ład” panią Katarzyną Balucką-Debską (DG CLIMA), panią Katarzyną Wolos (DG ENV), panem Dominikiem Piotrowskim (DG MOVE)

 

Oprócz wykładów uczestnicy projektu mieli do wykonania 2 zadania.

Młodzież ZSE  w ramach tych zadań przygotowała film przedstawiający wykorzystanie  funduszy unijnych  w powiecie gorlickim oraz przeprowadziła sondę uliczną na temat „Ekologia w moim powiecie”.

W ramach zadań należało przeprowadzić ankietę dotyczącą postrzegania funduszy europejskich w Małopolsce  oraz oczekiwanych kierunków rozwoju Małopolski w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 wśród młodzieży. W ankiecie brało udział ponad 60 uczniów reprezentujących trzy szkoły powiatowe: ZSE Gorlice, ZSZ Biecz i ZSO Bobowa.

 

Uczestnicy projektu wzięli udział w spotkaniu w Krakowie, w trakcie  którego zwiedzili wystawę “Historia pieniądza” w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP oraz wystawę WOMAI Kraków Centrum Nauki i Zmysłów.

Zakończenie projektu odbędzie się podczas 4-dniowego wyjazdu studyjnego do Brukseli, podczas którego planowane są wizyty w instytucjach unijnych.

Koordynator projektu #MłodziMałopolanie.EU – Paulina Kwiatek

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

 

Relacja RTVG

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą jakość przekazu informacji.