Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach - ZSE Gorlice - ERASMUS +

WAŻNE:

Kategoria: /

W Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach realizowany jest europejski program edukacyjny ERAMUS+

Tytuł projektu:

„Znalezione losy zaginionych. Mementa wojen światowych XX stulecia oczami młodych ludzi.”

Czas trwania projektu: 01.09.2015 - 31.08.2017 (24 m-ce)

Opis projektu:

Projekt aktywnie wprowadził uczniów szkół średnich w kluczowe wydarzenia historyczne i polityczne, które wpłynęły na rozwój Europy i świata w XX wieku i zachęcił ich do zainteresowania się historią I i II Wojny Światowej, problematyką holokaustu.

Głównym celem projektu było zorganizowanie, w ramach współpracy szkół partnerskich, wizyt do wybranych miejsc związanych z historią wojen światowych (dawne pola bitew, cmentarze wojskowe i pomniki przypominające historię walk z okresu I Wojny Światowej w Gorlicach i okolicy,  miejsca pamięci ofiar II Wojny Światowej szczególnie obóz koncentracyjny  Auschwitz-Birkenau).

Drugą  linię projektu stanowiły wycieczki, których celem było poznanie i  głębsze zrozumienie kultury i dziedzictwa we wszystkich trzech regionach (Galicja, Południowe Czechy, Wschodnia Słowacja), ze szczególnym uwzględnieniem architektury sakralnej i ludowej.

Podczas wyjazdów uczniowie i nauczyciele odwiedzili wiele ciekawych miejsc: Pragę, Hlubokę nad Vltavou, Èeski Krumlov, Haliè,  Bardejowskie Kupele, Świdnik,  Vyšný Komárnik, Hunkovce, Koszyce, Holaszowice, Hervartou, Hertnik, Becherov, Zborov, Leśnicę, Starą Lubownię, Miasteczko Galicyjskie w nowym Sączu, skansen regionalny - Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu, Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa oraz Kasztel w Szymbarku, Owczary, Sękową,  Biecz, Gładyszów, Kwiatoń, Brunary, Berest, Czyrną, Krynicę oraz Kraków.

Przez dwa lata trwania projektu uczniowie mogli poznać historię własnego regionu oraz państw szkół partnerskich. Wizyty w miejscach związanych z przeszłością były cennym doświadczeniem, pomagały zrozumieć potrzebę pamiętania ważnych wydarzeń i bohaterów minionych lat.

Udział w projekcie utwierdził uczestników w przekonaniu, że historia buduje i kształtuje każdego z nas. Jest naszą częścią.

Paulina Kwiatek

 


Podczas wyjazdów zwiedziliśmy wiele wspaniałych i pięknych miejsc. O wszystkich miejscach, które mieliśmy okazję zobaczyć można pisać długo. Jednak najbardziej zapadł mi w pamięci dzień spędzony w Auschwitz-Birkenau. Tam każdy z nas miał okazję zamyślić się, zadumać, wzruszyć i wsłuchać w „niemy krzyk” tego miejsca.

Gdybym jeszcze raz mógł wziąć udział w tym projekcie, nie zastanawiałbym się ani chwili. Dzięki niemu zwiedziłem wspaniałe miejsca. Miałem okazję poznać niesamowitych ludzi, którzy robiąc wszystko co z projektem związane, dawali z siebie 110%. Miałem również możliwość poznać kulturę i język moich kolegów z Czech i Słowacji. Jednak najbardziej jestem wdzięczny za to, że wszystkie wyjazdy bardzo zbliżyły mnie z moimi przyjaciółmi i nauczycielami, których traktuję jak własną rodzinę, bo przecież „...ze świata tego każdy ma tyle, ile sam sobie weźmie”.

Arkadiusz Tarsa


Materiały ZSE Gorlice:

Produkty końcowe projektu (w języku szkoły koordynującej - czeskim): 

 

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą jakość przekazu informacji.