Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach - ZSE Gorlice - Lekcja bankowości i historii

WAŻNE:

Kategoria: /

 20 czerwca 2016r. uczniowie klas III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Gorlicach.

Jerzy Jemioła - Prezes Zarządu Banku oraz Monika Jajko - Wiceprezes Zarządu Banku ds. Handlowych przedstawili młodzieży historię Banku Spółdzielczego w Gorlicach, która sięga XIX wieku. Bank Spółdzielczy w Gorlicach działa  od 1870 r. i prowadzi nieprzerwanie działalność w zakresie obsługi miejscowego społeczeństwa.

 

Bank Spółdzielczy w Gorlicach został założony pod nazwą „Towarzystwo Zaliczkowe” we wrześniu 1870 r. przez Wojciecha Biechońskiego, działacza gospodarczego, społecznego, uczestnika ruchu niepodległościowego (Komisarz Rządu Narodowego w Powstaniu styczniowym 1864 r.).

Towarzystwo Zaliczkowe, które powstało w okresie zaboru austriackiego, a którego celem była samoobrona ludności miejskiej i wiejskiej przed lichwą odegrało bardzo ważną rolę w życiu gospodarczym i społecznym obsługiwanego terenu.

Znaczenie i rola Towarzystwa w tym okresie była o tyle duża, że powstało ono w terenie samorzutnie, z inicjatywy miejscowej jako pierwsze w powiecie gorlickim, a zarazem jedno z pierwszych w Galicji.

Młodzież poznała również podstawowe różnice między bankiem a parabankiem, Wiele badań pokazuje, że dość duży odsetek osób nie zauważa różnicy między bankiem a parabankiem. Tymczasem różnice są i to dosyć duże.  Przede wszystkim banki i ich działalność jest szczegółowo regulowana oraz nadzorowana przez prawo bankowe oraz Komisję Nadzoru Finansowego. Co więcej, klientów banków, którzy przekazali pieniądze w depozyt, chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Co to oznacza? Jeżeli bank jest niewypłacalny, Fundusz zapewnia zwrot gotówki.  

Uczniowie poznali również zasady efektywnego oszczędzania.

To tylko niektóre z informacji przekazanych podczas spotkania.

Na koniec uczniowie uczestniczyli w quizie z nagrodami. 10 osób, które najszybciej odpowiedziało na pytania otrzymało nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Gorlicach.

Paulina Kwiatek

  • DSC_0558
  • DSC_0560
  • DSC_0561
  • DSC_0564
  • DSC_0568
  • DSC_0572
  • DSC_0578
  • DSC_0583
  • DSC_0591
  • DSC_0594

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą jakość przekazu informacji.