Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach - ZSE Gorlice - Herbaciarnia naukowa

WAŻNE:

Kategoria: /

„Herbaciarnia Naukowa” to projekt Fundacji Zawsze Warto realizowany od 2008 roku, skierowany do uczniów, studentów i nauczycieli z Małopolski. Już od kilkunastu lat Herbaciarnia gromadzi ludzi różnych profesji, którzy prowadzą wykłady dla Smakoszy Wiedzy. Wśród dotychczasowych gości byli m. in.: Franciszek Ziejka, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Globisz, Michał Rożek, Zofia Gołubiew, Andrzej Franaszek, Wanda Półtawska, Anna Dymna, Anna Lutosławska, Ewa Lipska, Jerzy Vetulani, Anna Polony, Michał Rusinek, Jan Miodek, Grzegorz Turnau.

W kwietniu 2021 r. młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych poprzez platformę Zoom uczestniczyła w spotkaniu z panią Sylwią Gregorczyk-Abram i wysłuchała wykładu „Kondycja praw człowieka w Polsce. Dokąd zmierzamy?”.

Pani Sylwia Gregorczyk-Abram jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowych studiów prawa medycznego, bioetyki i socjologii. Od 12 lat jest związana z kancelarią Clifford Chance w Warszawie. Specjalizuje się w postępowaniach sądowych, prawie cywilnym i karnym. Jest współtwórczynią inicjatywy obywatelskiej „Wolne Sądy”, działa w Stowarzyszeniu im. prof. Zbigniewa Hołdy, które zajmuje się prawem i edukacją prawniczą, tworząc projekty takie jak Tydzień Konstytucyjny, lekcje online dla młodzieży „Mowa nienawiści – o języku, który niszczy i rani”. Za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana, w 2016 r. otrzymała tytuł prawnika pro bono, w 2019 r. „Złoty Paragraf” Dziennika Gazety Prawnej w kategorii najlepszy adwokat. Prywatnie: nienawidzi prasować, kocha zwierzęta i jazdę konną – tak przedstawiła panią mecenas pani Katarzyna Kanowska – koordynatorka projektu.

Spotkanie upłynęło pod znakiem PRAWA. Pani mecenas opowiadała o marzeniu, by zostać prawnikiem, o marzeniu, które dzięki pracy, ambicji, determinacji i wyrzeczeniom udało się jej spełnić, mimo że nie pochodziła z rodziny z prawniczymi tradycjami. Ten zawód stał się jej pasją, dał jej ogromną satysfakcję i „sprawczość” rozumianą jako możliwość zmieniania świata na lepsze. Podkreślała także, że prawnika musi cechować empatia, ponieważ na końcu „prawniczego łańcuszka” zawsze jest człowiek. Opowiedziała o sprawach szczególnie ważnych w jej karierze, np. o głośnej historii czeczeńskich uchodźców, których na przejściu granicznym w Terespolu nie chciano wpuścić do Polski, o interwencji zwieńczonej po ponad dwóch latach spektakularną wygraną w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.   

Rozmowa dotyczyła także możliwości korzystania z Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej; Konwencji o prawach dziecka; prawa do swobody myśli, sumienia i wyznania; prawa do zgromadzeń; praw osób zatrzymanych przez policję; działalności Rzecznika Praw Obywatelskich; problemu dyskryminacji; kwestii inwigilacji; projektów CEO, inicjatyw, dzięki którym młodzież nauczy się rozumieć prawo i jego mechanizmy. Pani Sylwia Gregorczyk-Abram podkreśliła także rolę nauczycieli w wychowaniu młodych na świadomych i wrażliwych ludzi, którzy będą mieć wpływ na kształt przyszłej Polski. „Każda forma aktywności obywatelskiej jest cenna” – dodała na zakończenie.

Justyna Sitar, uczennica klasy IIc, tak podsumowała swoje sprawozdanie z tego spotkania:

„Moim zdaniem wykład był bardzo interesujący. Pani Sylwia Gregorczyk-Abram ciekawie zaprezentowała poszczególne zagadnienia. Właśnie takie prelekcje, podczas których od adwokata otrzymujemy szereg rzetelnych informacji są bardzo potrzebne, ponieważ często nie do końca wiemy, jakie mamy prawa, a czytając o tym w Internecie nie mamy pewności, że zamieszczone tam informacje nie zawierają błędów. Pani mecenas pokazała, że prawo nie jest takie nudne jak mi się wcześniej wydawało, a w poruszane tematy na pewno jeszcze bardziej się zagłębię”. 

W podobnym tonie o wykładzie wypowiada się Ilona Kosiba. Obie uczennice rekomendują udział w projekcie „Herbaciarnia Naukowa” i zapraszają na kolejne wykłady:

 • 6.05.2021 - wykład „Po olimpijskie złoto” Katarzyny Rogowiec
 • 10.06.2021 - wykład „Czy haker może działać po jasnej stronie mocy?” Pauli Januszkiewicz

Mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym, na październikowym wykładzie, filiżankę aromatycznej herbaty wypijemy już w Krakowie, w auli Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17.

 • 7.10.2021 wykład inauguracyjny wygłosi Olga Tokarczuk!

 • 27.04.2021 020
 • 27.04.2021 021
 • 27.04.2021 023
 • Justyna Sitar HN 029
 • Justyna Sitar HN 030
 • Justyna Sitar HN 042
 • Justyna Sitar HN 043
 • mec. Sylwia Gregorczyk-Abram zdj. Jerzy Pinkas

Fot. mec. Sylwii Gregorczyk-Abram: Jerzy Pinkas.

 

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą jakość przekazu informacji.