30 października br. tj. w środę zainteresowani uczniowie z klas drugich technikum pod opieką pana Sławomira Mrozka, wzięła udział w konferencji pt. „Wspólne losy Polski i Węgier na przełomie XIX i XX w. oraz ich wpływ na europejskie dziedzictwo”, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, która została zorganizowana przez Gminę Łużna, w ramach wspólnych działań Rady Europy i Unii Europejskiej.
Konferencja składała się z kilku części: pierwszą z nich stanowił panel dyskusyjny w którym uczestniczyli następujący prelegenci:
- Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk – Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie
- dr Agnieszka Partridge – historyk sztuki, dziennikarka, publicystka
- dr Beata Nykiel – zastępca kierownika Instytutu Dziedzictwa Europejskiego Małopolskiego Centrum Kultury w Krakowie, autorka, publicystka
- dr Sławomir Mrozek – doktor nauk humanistycznych, autor publikacji pt. „Życie społeczno-polityczne w powiecie gorlickim w latach 1918-1939”, organizator konferencji popularnonaukowych i naukowych, członek Towarzystwa Polsko-Austriackiego (PTA) o/w Nowym Sączu.
Po części dyskusyjnej, organizatorzy zaprezentowali prace przygotowane przez uczniów w ramach konkursu pt. „Różne oblicza przeszłości w poszukiwaniu wspólnej historii”, a po niej – wręczyli nagrody i wyróżnienia.
Na zakończenie konferencji odbył się pokaz w wykonaniu Polsko-Węgierskiej Szkoły Szermierki Szablą.
Ostatnim punktem wycieczki było udanie się na pobliski cmentarz wojenny nr 123 z I wojny światowej, na którym młodzież z ekonomika pod opieką pana Sławomira Mrozka zapaliła znicze na grobach żołnierzy z różnych armii, oddając szacunek i hołd wszystkim poległym.