Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach - ZSE Gorlice - Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marii Komornickiej

WAŻNE:

Kategoria: /

Wiktoria Bargieł z klasy II TE została laureatką XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej organizowanego przez Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jury doceniło pracę „Podwójne życie Bereniki”.

Akcja opowiadania, opartego na konwencji onirycznej, rozgrywa się w Hotelu Quadrille w Gdyni, bohaterką jest fikcyjna postać – Berenika, wybitna badaczka literatury modernizmu i dwudziestolecia międzywojennego, której losy w niezwykły sposób splatają się z biografią i dorobkiem Marii Komornickiej.

 

Celem konkursu jest

 • propagowanie współczesnej twórczości literackiej,
 • promowanie młodych talentów,
 • wymiana doświadczeń między uczestnikami,
 • uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka ojczystego,
 • rozwijanie wyobraźni młodych autorów,
 • przybliżenie postaci i dorobku literackiego Marii Komornickiej.

Jury w składzie

 • Andrzej Zaniewski – poeta, członek Związku Literatów Polskich, przewodniczący Sekcji Literackiej Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, członek Zarządu ZAIKS
 • Elżbieta Olszewska-Schilling – poetka, pisarka publikująca pod pseudonimem Elik Aimee, dziennikarka radiowo-telewizyjna, członek Związku Literatów Polskich, członek i stypendystka ZAIKS
 • Krzysztof Kaim – poeta, nauczyciel języka polskiego

przyznało uczennicy ZSE I miejsce w kategorii „PROZA – MŁODZIEŻ” za pracę „Podwójne życie Bereniki” pisaną pod kierunkiem mgr Moniki Przybyło.

Akcja opowiadania, opartego na konwencji onirycznej, rozgrywa się w Hotelu Quadrille w Gdyni, bohaterką jest fikcyjna postać – Berenika, wybitna badaczka literatury modernizmu i dwudziestolecia międzywojennego, której losy w niezwykły sposób splatają się z biografią i dorobkiem Marii Komornickiej. Wśród przywołanych postaci pojawiają się także: redaktor „Chimery” Zenon Przesmycki ps. Miriam, pisarze Cezary Jellenta, Wacław Nałkowski i Jan Lemański oraz malarz Władysław Podkowiński. W pracy wykorzystano m. in. opracowania prof. Marii Janion „Kobiety i duch inności” i dr hab. Brygidy Helbig „Strącona bogini”.

 • literacki-komornicka-2021 014
 • literacki-komornicka-2021-a
 • wiktoria-bargiel 2021

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą jakość przekazu informacji.