Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach - ZSE Gorlice - Obraz a słowo - kolejny sukces literacki

WAŻNE:

Kategoria: /

Karolina Wójcik z klasy IIaT5 i Zuzanna Deć z IIcT5 zostały laureatkami prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego” organizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Na konkurs nadesłano 214 prac, które szczegółowo opisują dzieło ulubionego malarza skamandrytów – Wacława Borowskiego „Nad wodą”.

Jury, w skład którego weszły Iwona Mohl (dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu), dr hab. Anna Gomóła (prof. Uniwersytetu Śląskiego) i Anna Rak (kierownik Działu Edukacji MGB), podkreśliło wyjątkowo wysoki poziom tegorocznej edycji i przyznało Karolinie Wójcik II miejsce, a Zuzannie Deć wyróżnienie.

Prace „Kolaż refleksji” Karoliny Wójcik i „Kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach” Zuzanny Deć powstały pod kierunkiem pani Moniki Przybyło i znalazły się w publikacji pokonkursowej dostępnej tutaj

https://issuu.com/maszgdziebywac/docs/obraz_a_s_owo_2021

Dyrektor Iwona Mohl zwróciła uwagę, że „XVII edycja konkursu prowadzona była w bardzo trudnych warunkach związanych z pandemią,  co wiązało się z mocno utrudnionym dostępem do bibliotek i instytucji kultury udostępniających materiały źródłowe. Nauka zdalna uniemożliwiała bezpośredni kontakt z nauczycielem, praca nad opisem dzieła była w tym roku znacznie utrudniona. Tymczasem to właśnie w tym roku padło rekordowe zainteresowanie konkursem, a nadesłane opisy, nie tylko te nagrodzone, prezentują bardzo wysoki poziom. Mamy do czynienia z niebywale utalentowaną i wrażliwą młodzieżą, co pozwala myśleć bardzo pozytywnie o przyszłości kultury w Polsce”.

Recenzja pracy „Kolaż refleksji” Karoliny Wójcik:

Esej Karoliny Wójcik nie tylko udowadnia, że „obraz i słowo są ze sobą ściśle związane”, ale również pokazuje, jak dalece za pomocą słowa można oddać głębię dzieła sztuki. Mamy nieodparte wrażenie, że Autorka „maluje” słowem obraz Nad wodą Wacława Borowskiego: zaczyna od drugiego planu, by stopniowo zbliżać się ku temu, co najistotniejsze, umiejętnie wplatając w swoją wypowiedź skojarzenia i nawiązania do adekwatnych cytatów z literatury przedmiotu. Nie narzuca swojego sposobu widzenia dzieła, wskazuje jedynie tropy, za którymi czytelnik chętnie podąża. Kompozycja pracy – podział na strefę wody, domu i postaci – nadaje pracy lekkość i bardzo liryczny charakter (pomimo aspiracji stricte naukowych), w którym ukryta jest zgrabnie cała analiza dzieła malarskiego.

Recenzja pracy „Kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach” Zuzanny Deć:

Zwarte, zgrabnie napisane – z wykorzystaniem opracowań naukowych i popularnonaukowych – opowiadanie o wyraźnie nakreślonej osi fabularnej, łączącej kolejne fazy relacji (małżeństwo, wspólna praca, rozpad związku) Ireny Pokrzywnickiej z Wacławem Borowskim. Autorka losy bohaterów zamyka obrazem Nad wodą, a właściwie dopiero powstającym, pod wpływem przeżyć, projektem dzieła. Dzięki takiemu zabiegowi świat przedstawiony malowidłem zyskuje oczywistą wykładnię, krystalizuje się jako wyraz afektu.

 • KW nagroda 1
 • KW nagroda 2
 • OBRAZ A SŁOWO 29.05.2021 003
 • OBRAZ A SŁOWO 29.05.2021 004
 • OBRAZ A SŁOWO 29.05.2021 005
 • OBRAZ A SŁOWO 29.05.2021 006
 • OBRAZ A SŁOWO 29.05.2021 008
 • OBRAZ A SŁOWO Wójcik Deć 019
 • OBRAZ A SŁOWO Wójcik Deć 032
 • ZD nagroda 1
 • ZD nagroda 2
 • obraz_a_slowo_obrazek_wyrozniajacy

 

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą jakość przekazu informacji.