Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach - ZSE Gorlice - XX. Powiatowy Konkurs Teatralno-Recytatorski im. Jana Pawła II

WAŻNE:

Kategoria: /

Po raz 20. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorlicach został rozegrany Powiatowy Konkurs Teatralno – Recytatorski im. Jana Pawła II.

Do konkursu w kategorii „Recytacja” zgłosiło się 6 uczniów ze szkół: ZS Nr 1 w Gorlicach, ZSE w Gorlicach, ZST w Gorlicach i LO w Bieczu.

Oceniało ich jury w składzie: Dominika Jodłowska-Kubala - przewodnicząca, Joanna Kalisz-Dziki i Sławomir Janas.

Gośćmi honorowymi konkursu byli Maria Gubała oraz Stanisław Bystrowicz.

Patronująca wydarzeniu Starosta Gorlicki Maria Gubała podkreślała, że: z nieukrywaną satysfakcją i dumą przyjdzie mi wręczać Wam nagrody za udział w Konkursie. Jesteście młodzi, zdolni i macie pasję. To godne pochwały. W wystąpieniu starosta podziękowała również pomysłodawcy konkursu Stanisławowi Bystrowiczowi.

Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce – Magdalena Kozieł - LO w Bieczu II miejsce Julia Filus - ZS Nr 1 w Gorlicach III miejsce Patrycja Praszałek - ZSE w Gorlicach.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Podczas  XX Powiatowego Konkursu Recytatorsko-Teatralnego (kategoria recytacja) po części konkursowej uczniowie naszej szkoły: Mariola Matuszyk, Mateusz Mika, Hubert Szakaradek, Janusz Wojtaczka zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego. Młodzież przypomniała najważniejsze wydarzenia z życiorysu, które znacząco wpłynęły na rozwój kariery artystycznej, genezę powstania takich pieśni jak ,,Mury'' czy ,,Obława'', fragmenty wspomnień Jarosława Lindenberga-przyjaciela ze szkolnej ławy.
Jacek Kaczmarski (1957-2004) - postać legendarna, pieśniarz, bard Solidarności, poeta, prozaik, muzyk. W tym roku mija 15 lat od śmierci artysty. Absolwent XV Liceum Ogólnokształcącego im. Narcyzy Żmichowskiej, student polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Już w szkole średniej Jacek wyróżniał się talentem poetyckim - a oto jak wspomina Kaczmarskiego J.Linderberg - ,,był miły otwarty, inteligentny z dużą wiedzą o sztuce, kulturze. Pisał ładne, mądre i zabawne wiersze''. Karierę muzyczną rozpoczął  w 1976 roku, związał się z  kabaretem Pod Egidą Jana Pietrzaka, koncertował z Przemysławem Gintrowskim, Zbigniewem Łapińskim. Ważnym momentem w jego karierze zawodowej była wygrana na Studenckim Festiwalu w Krakowie w 1979 - gdzie zaprezentował legendarną ,,Obławę''. Utwór ten wzorowany był na piosence Włodzimierza Wysockiego ,,Polowanie na wilki''. W latach 80-tych dużo koncertował a część dochodów przeznaczał na wspieranie podziemnej Solidarności. W późniejszym okresie swojego życia mieszkał w Australii. W 2002 roku wykryto  u niego nowotwór przełyku - po dwóch latach walki z chorobą Jacek Kaczmarski umiera 10.IV.2004. Kaczmarski przeszedł do historii jako gitarzysta-muzyk ale grał również na pianinie, interesował się sztuką - fascynacje malarstwem J.Malczewskiego, Rembrandta, Caravaggia odnajdujemy w jego wierszach.
Twórczość Jacka Kaczmarskiego jest wyjątkowa i ponadczasowa.
 
Montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem p.Katarzyny Szafryny-Przepióry.

Zdjęcia na naszym profilu - facebook.com/zsegorlice

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą jakość przekazu informacji.