Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach - ZSE Gorlice - Dzień Edukacji Narodowej 2021

WAŻNE:

Kategoria: /
14 października świętowaliśmy z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tradycyjnie ten dzień jest dla dyrekcji szkoły okazją do wręczenia nagród i wyróżnień dla uczniów, nauczycieli, a dla uczniów klas pierwszych okazją do uroczystego ślubowania, po którym stają się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
Swoje nagrody rozdaje nauczycielom również Samorząd Uczniowski, który zorganizował i przeprowadził Galę Oskarową, na której nagrodzeni złotymi statuetkami zostali nauczyciele wyłonieni w 10 kategoriach.
 
Nastąpiła także prezentacja składu nowego Samorządu Uczniowskiego.
 
Fotorelacja na naszym profilu: facebook.com/zsegorlice - ZOBACZ
 
Również w tym dniu odbyły się uroczystości powiatowe, na których nagrody Starosty otrzymali nauczyciele "Ekonomika":

 

14 października Dzień Edukacji Narodowej inaczej zwany Dniem Nauczyciela jest świętem nauczycieli, wychowawców oraz pedagogów. Dzień Nauczyciela obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty.
 
Komisja Edukacji Narodowej została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych poprzez gimnazja, aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie.
 
Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Zreorganizowane zostały też szkoły wyższe: Akademia Krakowska i Akademia Wileńska. Niestety utrata przez Polskę niepodległości położyła kres Komisji Edukacji Narodowej.
 
Historia obchodzenia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy też odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej czyli 14 października. W 1982 roku w miejsce Dnia Nauczyciela wprowadzono Dzień Edukacji Narodowej.

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą jakość przekazu informacji.